Portal:        Medyczny   Zoo                                                               OGŁOSZENIA   KATALOG FIRM  
Moja Bydgoszcz - portal miejski

środa, 22 Lutego 2017  |  imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora

 
Dodaj komentarz na temat:
 
ANKIETA
Gdzie chętniej chodzisz do :
Teatru
Opery
Kina
WYNIKI...
 
 
Wiadomości, publicystyka, komentarze

Pięćdziesiąt spotkań w poetyckim "Modraczku"

Pią, 06 kwietnia 2012, 13:07
Portal Miejski www.moja.bydgoszcz.pl - - prasa


Pierwsze spotkanie w Kawiarni Literackiej domu kultury "Modraczek" odbyło się 10 maja 2007 roku.
Kiedy zaczynałam organizować kolejne i zapraszać poetów, słyszałam od niektórych literatów powątpiewania w istnienie tego literackiego miejsca, a jednak jesteśmy i wybiła nam PIĘĆDZIESIĄTKA, nasz Jubileusz – 50. spotkanie.

Gdyby nie Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlani", Pan Marek Magdziarz  i przynależny jej "Modraczek" z Panią Dyrektor, Agnieszką Buzalską, gdyby nie moja pasja i przekonanie w potrzebę tego, co robię, gdyby nie wspaniała, licznie przybywająca Publiczność, ta KAWIARNIA LITERACKA nie miałaby szansy działania i promowania dobrej poezji dobrych poetów, a też nie mogłaby propagować czytelnictwa wśród kilku pokoleń odbiorców.
Swoją twórczość prezentują czytelnikom Bydgoszczy poeci, którzy mogą poszczycić się co najmniej dwiema profesjonalnymi książkami autorskimi (najczęściej mają ich więcej), a także znaczącymi nagrodami w ogólnopolskich konkursach literackich, bywa, że zajmują też prestiżowe stanowiska w stowarzyszeniach czy związkach literackich lub są ich członkami: Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Najpierw docierałam do nich sama, a od pewnego czasu poeci znajdują stronę Kawiarni Literackiej w Internecie i to oni mnie szukają, jako prowadzącą spotkania i proszą o możliwość podzielenia się swoją poezją, a bywa, że i prozą.
Przez pięć lat w Kawiarni Literackiej prezentowaliśmy wiersze 48. poetów i jednej prozatorki. Czytaliśmy wiersze Wojciecha Sobeckiego, któremu rak nie pozwolił zaprezentować ich osobiście. Nie udało nam się zaprosić  (po raz drugi) z nowym tomem poezji, Andrzeja Baszkowskiego, którego śmierć zabrała za wcześnie.
Wierszom towarzyszyła muzyka (na żywo: skrzypcowa, gitarowa, fortepianowa, na harmonijce ustnej i z płyt CD), malarstwo, karykatura, rzeźba, artystyczna fotografia, poezja śpiewana polska, indiańska, irlandzka i recitale wokalne oraz występy aktorskie.
"Modraczek" zapewnia wszystkim przyjemne miejsce, filiżankę dobrej kawy lub herbaty, niepowtarzalny klimat, w którym strofy poezji docierają do zasłuchanych ludzi: dojrzałych, studentów, uczniów, czyli do tych wszystkich, którym literatura nie jest obojętna. A bywa ich wielu, czasem ponad stu odbiorców na jednym spotkaniu. Nie tylko słuchają współczesnej poezji, ale zadają pytania i zabierają głos w dyskusjach.
Kawiarnia Literacka "Modraczka" jest już znana w Polsce i wpisała się bardzo mocno w życie kulturalne miasta. Comiesięczne (od pięciu lat) czwartki literackie przywołują stałych i wciąż nowych gości. Mieszkańcy Bydgoszczy oraz Internauci spoza naszego miasta, bardzo dobrze wypowiadają się o Kawiarni Literackiej działającej w Modraczku, o czym świadczą liczne komentarze na forach. Wynika z tego, że jej działalność przyczynia się do bogacenia naszej kultury, wiedzy i przyjemności obcowania z literatura piękną, której nigdy dość.
Pierwszy almanach Kawiarni Literackiej,  pt. "Poeci na Wyżynach", wydany przez "Multigraf" w 2009 roku, trafił nie tylko do rąk czytelnika polskiego, ale znalazł go on także w Niemczech i Szwecji.
Zapraszam w każdy drugi czwartek miesiąca, zawsze o 18.00 w literackie, przyjazne progi "Modraczka".
Dziękujmy Prezesowi SM "Budowlani", Dyrektorce "Modraczka", Poetom, Publiczności i życzmy sobie wielu kolejnych uczt duchowych na bydgoskich Wyżynach, bo: "piękno na to jest, by zachwycało" – jak pisał znakomity poeta - Cyprian Kamil Norwid.
Barbara Jendrzejewska

Od PIĘCIU LAT w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18.00 w Modraczku na Wyżynach - Bydgoszcz - Czwartki Literackie w Kawiarni Literackiej.
ZAPRASZAM SERDECZNIE


    <<< strona główna     <<< archiwum artykułów
 
 
Komentarze

dodaj swój komentarz...

[Nie ma jeszcze żadnych komentarzy]

 
REKLAMA 

Repertuar z kin
 
REKLAMA - r

-------

-------

1 ---

2---

3---

4---

5---

6---

7---

8---

9---

10---

 
 


Inne Filmy o Bydgoszczy
 
CIEKAWE WYDARZENIA
 
ARTYKUŁY SPONSOROWANE
 
ZAPRZYJAZNIONE STRONY
 
 
  : :   o portalu   : :   kontakt   : :   cennik   : :  
© Copyright 2017 Internetowy Portal Miejski - www.moja.bydgoszcz.pl